Dnevni arhivi: 4. studenoga 2024.

U Požegi održana edukativna radionica za djelatnike ustanova, institucija i udruga koje rade s osobama s invaliditetom

Centar za podršku i razvoj civilnog  društva „DELFIN“ i Udruga slijepih Pakrac-Lipik organizirali su 4. studenog 2024. godine u prostorijama Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područnog ureda Požega, edukaciju za djelatnike ustanova, institucija i udruga koje rade s osobama s invaliditetom na kojoj su sudjelovali predstavnici naše Udruge. U sklopu edukacije naziva „Osobe s invaliditetom – žrtve nasilja u sudskim procesima“, održana je i radionica na temu „Komunikacija s osobama s osobama s invaliditetom“, a vodio ju je Mario Burek, savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom.

Na edukaciji u Požegi okupilo se tridesetak djelatnika ustanova, institucija i lokalnih udruga koji se prilikom obavljanja svoj svakodnevnog posla susreću i/ili rade sa žrtvama nasilja, između ostalog i s osobama s invaliditetom.

Savjetnik pravobranitelja okupljenima je tijekom radionice pružio informacije o međunarodnom i nacionalnom normativnom okviru na kojem se temelji sustav zaštite prava osoba s invaliditetom i zaštita od diskriminacije na temelju invaliditeta. Također, predstavljena je i uloga institucije Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u zaštiti tih prava i suzbijanju diskriminacije temeljem invaliditeta.

Sudionici su se upoznali s temeljnim promjenama koje je u naše društvo donijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom kao najznačajniji međunarodno pravni dokument za osobe s invaliditetom, a poseban naglasak radionice bio je na važnosti osiguranja pristupačnosti za osobe s invaliditetom, prije svega u smislu osiguranja pristupa uslugama koje pružaju javna tijela u svim sustavima (pravosuđe, socijalna skrb, zapošljavanje i rad, obrazovanje, zdravstvo i dr.).

Tijekom radionice se kroz teorijsko izlaganje, radioničke vježbe i međusobnu komunikaciju svih sudionika istaknula važnost promicanja kvalitete života osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, a kako bi se u tome postigao napredak istaknuta je važnost doprinosa svih članova društva koji prilikom komunikacije s osobama s invaliditetom svoj odnos trebaju temeljiti na stavovima i razmišljanjima bez stereotipa i predrasuda, odnosno komunikaciji koja će biti uključujuća i koja će osigurati poštivanje dostojanstva i osobnosti svakog pojedinca.